top of page

O Kobiecie...

Płodność

PÅ‚odność kobiety obniża siÄ™ wraz z wiekiem. W okresie poprzedzajÄ…cym menopauzÄ™ oraz po jej wystÄ…pieniu w organizmie kobiety nastÄ™pujÄ… istotne zmiany fizyczne i psychiczne. Już na kilka lat przed menopauzÄ… pojawiajÄ… siÄ™ cykle bezowulacyjne, maleje liczba oocytów, wzrasta natomiast poziom hormonów tzw. gonadotropowych. Najważniejszym z nich z punktu widzenia pÅ‚odnoÅ›ci kobiety jest hormon FSH (folitropina) stymulujÄ…cy dojrzewanie pÄ™cherzyków jajnikowych. Czuwa on nad prawidÅ‚owym funkcjonowaniem kobiecych jajników i hormonów pÅ‚ciowych.

Podwyższone stężenie FSH w surowicy wiąże siÄ™ zazwyczaj ze spadkiem pÅ‚odnoÅ›ci. Może być ono podwyższone u kobiet z nieregularnymi miesiÄ…czkami i z wiekiem równomiernie roÅ›nie. Jego poziom staje siÄ™ szczególnie wysoki w okresie bezpoÅ›rednio poprzedzajÄ…cym menopauzÄ™ (premenopauza), peÅ‚niÄ…c wówczas rolÄ™ „systemu wczesnego ostrzegania”.

W pierwszej fazie premenopauzy regularnie wzrasta liczba cykli bezowulacyjnych, które jednoczeÅ›nie ulegajÄ… wydÅ‚użeniu. WÅ‚aÅ›nie takie cykle odznaczajÄ… siÄ™ podwyższonym poziomem FSH. W tym okresie przyspieszeniu ulega proces zanikania pÄ™cherzyków jajnikowych, których okreÅ›lonÄ… pulÄ™ kobieta posiada od urodzenia. SÄ… one sukcesywnie „zużywane” w każdym cyklu. W okresie od 2 do 8 lat poprzedzajÄ…cych ostatniÄ… miesiÄ…czkÄ™ wzrasta intensywność ich zanikania, aż do caÅ‚kowitego wyczerpania puli. Proces ten jest najprawdopodobniej inicjowany zwiÄ™kszajÄ…cym siÄ™ stężeniem FSH.

Owulacja

Przebieg cyklu miesiÄ…czkowego u poszczególnych kobiet bywa różny, jednak u prawie 90% z nich czas jego trwania wynosi 25-35 dni. PrzeciÄ™tny cykl menstruacyjny u wiÄ™kszoÅ›ci kobiet to 28 dni. Pierwszym dniem cyklu jest moment pojawienia siÄ™ miesiÄ…czki. W trakcie jego trwania odbywa siÄ™ proces wzrostu komórki jajowej stymulowany przez wytwarzany przez jajniki żeÅ„ski hormon pÅ‚ciowy – estrogen. Po 14 dniach dojrzewania w pÄ™cherzyku jajnikowym komórka jajowa po jego pÄ™kniÄ™ciu uwalnia siÄ™ i jest gotowa do zapÅ‚odnienia. Mamy wówczas do czynienia z OwulacjÄ…. Poznanie specyfiki tego zjawiska jest bardzo istotne, gdyż jest to element niezbÄ™dny do okreÅ›lenia pÅ‚odnoÅ›ci kobiety. Dni pÅ‚odne w cyklu menstruacyjnym to dni tzw. okoÅ‚oowulacyjne (kilka dni przed i po owulacji).

JeÅ›li kobieta rzeczywiÅ›cie chce zajść w ciążę, do współżycia powinno dojść 1-2 dni przed owulacjÄ… lub w dniu jej wystÄ…pienia. Istotne jest dokÅ‚adne okreÅ›lenie tego momentu (timing), co daje najwiÄ™ksze szanse na zapÅ‚odnienie. Waga tego problemu wzrasta jeszcze wówczas, gdy partnerzy majÄ… problemy z pÅ‚odnoÅ›ciÄ… lub obecne sÄ… inne czynniki mogÄ…ce negatywnie wpÅ‚ynąć na ich prokreacjÄ™. Podstawowym parametrem, wg. którego z dużym prawdopodobieÅ„stwem można okreÅ›lić przewidywany dzieÅ„ owulacji, jest stężenie hormonu luteinizujÄ…cego LH w surowicy krwi, także w moczu. Maksymalny wzrost jego stężenia ma miejsce 12 do 24 godzin przed owulacjÄ….

Przyczyny niepłodności żeńskiej

Badania potwierdzajÄ…, że już ok. 20-30 % populacji zgÅ‚asza problem niemożnoÅ›ci poczÄ™cia dziecka. O niepÅ‚odnoÅ›ci można mówić wówczas, gdy pomimo regularnego współżycia przez okres min. 1 roku, bez stosowania antykoncepcji, kobieta nie zachodzi w ciążę. Po tym okresie para powinna zastanowić siÄ™ nad podjÄ™ciem badaÅ„ o charakterze diagnostycznym w celu ustalenia ewentualnej przyczyny takiego stanu rzeczy. W tym przypadku nie wolno zapomnieć, że przyczyna niepÅ‚odnoÅ›ci może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny; dość czÄ™sto stwierdzana jest także u obojga partnerów.

​Przyczyn niepÅ‚odnoÅ›ci żeÅ„skiej jest wiele i mogÄ… być zwiÄ…zane zarówno z wadami budowy anatomicznej, zaburzeniami ukÅ‚adu hormonalnego, nieprawidÅ‚owoÅ›ciami funkcjonowania narzÄ…du rodnego (jajniki, jajowody, szyjka macicy, macica), a także obecnoÅ›ciÄ… różnych chorób (np. endometrioza, zespóÅ‚ policystycznych jajników, mięśniaki i guzy macicy, infekcje). Tak, jak w niepÅ‚odnoÅ›ci mÄ™skiej, także u kobiet jednym z determinujÄ…cych elementów jest czynnik psychiczny. Depresja może w znaczny sposób wpÅ‚ynąć na powstanie zaburzeÅ„ w procesie wydzielania hormonów odpowiedzialnych za owulacjÄ™ i inne procesy rozrodcze. Również uporczywe dążenie do zajÅ›cia w ciążę skutkujÄ…ce okreÅ›lonymi obciążeniami psychicznymi bywa przyczynÄ… powstania pewnej blokady o niezbadanym charakterze. CzÄ™sto samo wyeliminowanie czynnika psychicznego, bez dodatkowego leczenia, pozwala rozwiÄ…zać problem niepÅ‚odnoÅ›ci.

NawracajÄ…ce poronienia

Jak często występują poronienia

Blisko co dziesiąta ciąża kończy się poronieniem, a ok. 20% wszystkich par decydujących się na zabieg in-vitro miało wcześniejsze doświadczenia z niepowodzeniem ciąży. Przyczyny poronień są bardzo liczne, a czynniki odpowiedzialne za wywołanie pierwszego mogą, choć nie muszą, być przyczynami kolejnych.

 

Kiedy poronienia występują najczęściej

OkoÅ‚o 80%  wszystkich poronieÅ„ nastÄ™puje zwykle w pierwszych trzech miesiÄ…cach ciąży. SÄ… to tzw. „wczesne poronienia”, których przyczyny zwiÄ…zane sÄ… z wadami zarodka lub samÄ… implantacjÄ…. Poronienia późne natomiast raczej zależne sÄ… od nieprawidÅ‚owoÅ›ci w funkcjonowaniu

organizmu matki.

 

Co może być przyczyną poronienia

Poronienie może być spowodowane wieloma czynnikami. Za najczÄ™stsze przyczyny uważa siÄ™ nieoptymalny rozwój zarodka, niedobór czynnika wzrostu oraz sÅ‚abÄ… komunikacjÄ™ „matka-zarodek”. Dwa czynniki wspomniane jako ostatnie majÄ… determinujÄ…ce znaczenie dla prawidÅ‚owego rozwoju zarodka podczas zÅ‚ożonego procesu jego zagnieżdżania siÄ™ w macicy.

 

 

Infekcje intymne

Infekcje Intymne można rozpoznać obserwujÄ…c takie objawy, jak Å›wiÄ…d, pieczenie okolic intymnych, upÅ‚awy, ból przy stosunku. W takich przypadkach należy spodziewać siÄ™, że mamy do czynienia m.in. z kandydozÄ… czy grzybicÄ… pochwy, stanami zapalnymi sromu i pochwy, waginozÄ… bakteryjnÄ…. Choroby tej nie wolno bagatelizować, gdyż może prowadzić do poważnych powikÅ‚aÅ„. Nieleczony stan zapalny może prowadzić do powstania zrostów w jajowodach, co w konsekwencji czÄ™sto utrudnia zajÅ›cie w ciążę. DÅ‚ugo utrzymujÄ…ca siÄ™ infekcja bakteryjna może wywoÅ‚ać stan zapalny narzÄ…dów miednicy mniejszej, a także komplikacje w okresie ciąży.

​

Jak chronić się przed infekcjami intymnymi:

  • Dbaj o higienÄ™ okolic intymnych; myj je codziennie

  • CzÄ™sto zmieniaj rÄ™cznik lub stosuj osobny do okolic intymnych

  • KÄ…p siÄ™ raczej pod prysznicem niż w wannie

  • Używaj bielizny z materiaÅ‚ów przepuszczalnych, unikaj sztucznych materiaÅ‚ów

  • Z rozwagÄ… korzystaj z basenu, sauny, toalety publicznej itp.

  • Podczas współżycia seksualnego stosuj prezerwatywy

 

Leczenie:

Istnieje skuteczna alternatywa dla stosowania leków sterydowych i niesterydowych, Å›rodków dezynfekujÄ…cych oraz antybiotyków jak na przykÅ‚ad caÅ‚kowicie naturalny i nie wywoÅ‚ujÄ…cy skutków ubocznych preparat Vulvovagi na bazie ozonowanej oliwy z oliwek.

Profilaktyka raka szyjki macicy

Samopobranie materiału

Jak samodzielnie pobrać materiał do badania?

​

Rak szyjki macicy wciąż jest bardzo groźny i wiele kobiet każdego roku umiera z tego powodu. W zwiÄ…zku z tym konieczne jest regularne poddawanie siÄ™ badaniom profilaktycznym. Jest kilka badaÅ„, które powinno siÄ™ wykonać raz w roku:
-    badanie cytologiczne czyli ocena komórek w wymazie pobranym z okolic szyjki macicy
-    test p16/Ki-67 jako uzupeÅ‚nienie badania cytologicznego (jeÅ›li lekarz zaleci)
-    test HPV czyli analiza wymazu pobranego z szyjki macicy pod kÄ…tem obecnoÅ›ci wirusa HPV

 

Co zrobić, jeśli wstydzicie się lub boicie wizyty u lekarza ginekologa?
Jak sobie radzić, gdy pojawia się problem z dostępnością wizyty u ginekologa?

W niektórych krajach zmodyfikowano moduÅ‚ postÄ™powania dla badaÅ„ profilaktycznych w celu wykrywania raka szyjki macicy i jako pierwsze w kolejnoÅ›ci badanie zaleca siÄ™ wykonanie testu wykrywajÄ…cego wirusa HPV, gdyż to ten wirus przeważnie odpowiada za powstanie zmian nowotworowych w tym obszarze. Dopiero kiedy wynik jest dodatni (tzn. że wirus jest obecny), kobieta kierowana jest na dalsze badania (cytologia, test p16/Ki-67, kolposkopia). W Polsce też zdarza siÄ™, że niektórzy lekarze stosujÄ… tÄ™ kolejność. MateriaÅ‚ do badania pobiera lekarz ginekolog (ew. poÅ‚ożna) podczas wizyty. Można też w tym przypadku skorzystać ze wspomnianej nowoÅ›ci i samodzielnie w domu pobrać materiaÅ‚ przy pomocy szczoteczki EVALYN BRUSH® oraz wykonać test wykrywajÄ…cy obecność wirusa HPV. NastÄ™pnie już z wynikiem można udać siÄ™ do lekarza, który zaproponuje dalsze postÄ™powanie.

bottom of page